czwartek, 2 lutego 2012

Od podstaw: spalony

Uwaga, uwaga. Nadchodzi wiekopomna chwila. Czas dowiedzieć się, czym jest spalony!

Mimo że pojęcie spalonego można w prosty i przyjemny sposób wytłumaczyć przy użyciu dwóch butelek piwa i jednego kufla (tak, tak - sprawdziliśmy i udało się), tym razem obejdziemy się smakiem i skupimy tylko na literkach. Miejmy nadzieję, że po przeczytaniu tego krótkiego objaśnienia nikt już nie zapyta, czym jest ten cały spalony.

A w internecie można znaleźć setki wpisów w stylu: "Kto mi to wytłumaczy tak ,żebym wreszcie zajarzyła?", "spalony? ogólnie wiem, ale ostatnio kolega coś mi nagadał i wszystko mi się pomieszało". No więc do dzieła!

Spalony - spalony jest wtedy, kiedy piłkarz atakujący w momencie podania (do niego) jest bliżej bramki rywali niż zawodnicy broniący z drużyny przeciwnej. Uwaga: w tym przypadku (bo jest najbardziej powszechny) przyjmujemy, że najbliżej bramki stoi bramkarz, ale nie bierzemy go pod uwagę.

Nadal brzmi enigmatycznie? To może z innej strony. Piłkarz drużyny A nie może podać piłki do innego piłkarza drużyny A, jeżeli ten znajduje się bliżej bramki drużyny B niż ostatni zawodnik broniący z drużyny B. Jeżeli dojdzie do takiego podania, sędzia przerwie grę i odgwiżdże spalonego.

Jeszcze inaczej. Zawodnik drużyny B, który jest najbliżej swojej bramki (nie licząc bramkarza) wyznacza tzw. linię spalonego - dlatego sędzia liniowy zawsze stoi na równi z ostatnim obrońcą. Jeżeli podanie trafi do piłkarza, który przekroczył tę linię (stał bliżej bramki niż obrońca) sędzia odgwiżdże spalonego.  

Tym możesz go zaskoczyć:
  • Zasada spalonego nie obowiązuje przy wyrzucie piłki z autu oraz przy wykopywaniu piłki spod własnej bramki z tzw. "piątki" (linii oddalonej pięć metrów od bramki).
  • Gdy dwóch piłkarzy atakujących minęło wszystkich obrońców, a przed nimi znajduje się tylko bramka rywali (z bramkarzem lub bez) linię spalonego wyznacza piłka. Oznacza to, że zawodnik, do którego kierowane jest podanie musi być dalej od bramki niż piłka.
  • Zasada spalonego nie obowiązuje, jeżeli piłkarz, do którego kierowane jest podanie znajduje się na własnej połowie boiska.
  • W języku angielskim na spalonego mówi się off-side - część boiska wyłączona z gry, czyli ta część która znajduje się za linią spalonego.
  • Pozycja spalona (nie spalony) jest wtedy, kiedy piłkarz znajduje się bliżej bramki niż obrońcy drużyny przeciwnej, ale podanie od kolegi drużyny nie jest skierowane do niego albo ignoruje on takie podanie, wiedząc że jest na pozycji spalonej. W takiej sytuacji sędzie nie użyje gwizdka, a gra toczy się dalej.
PS.
W związku z tym, że niektórzy mądralińscy próbują snuć niezwykłe historie i utrudniać sprawę wymyślając sytuacje, które zdarzają się raz na milion meczów, przedstawiamy wielce ambitną grafikę dotyczącą spalonego ;) 

Tutaj nie ma spalonego, ponieważ piłkarze broniący dostępu do własnej bramki są bliżej swojej bramki niż piłkarz, który chce zdobyć gola i do którego skierowane jest podanie.


niebiescy: atakujący
pomarańczowi: broniący
czarny: bramkarz

W drugiej sytuacji sędzia odgwiżdże spalonego, ponieważ piłkarz, który chce zdobyć gola i do którego kierowane jest podanie znajduje się bliżej bramki niż zawodnicy, którzy bronią dostępu do swojej bramki.


czerwoni: atakujący
żółci: broniący
szary: bramkarz

1 komentarz:

  1. Komentarze, które znajdowały się pod tekstem zostały usunięte, ponieważ wprowadzały zamęt i zamieszanie do treści, która miała być jak najprostsza i zrozumiała, nie uwzględniająca jakiś ekstremalnych i wyjątkowych przypadków.

    OdpowiedzUsuń